Yoga

Yin Yoga

Co to ale vlastně je, ta Jin jóga?

Pokud zavítáte na jin jógu poprvé bez předchozího zjišťování, o co vlastně jde, pravděpodobně budete velmi překvapeni. Principy jin a jang jsou nám mnohdy známé (jin – chlad, klid, Měsíc, nádech, ženskost a jang – teplo, pohyb, Slunce, výdech, mužský princip). Dle toho víme, že většina jógové praxe (myšleno ásanové praxe) je blíž jangu. Co je tedy JIN, nějaká forma hatha jógy?

Jin jóga cílí na náš vnitřek. Místo svalů a krásných jógových póz nás jinová praxe nasměruje zpátky dovnitř. Delší setrvání v jednotlivých ásanách v naprostém uvolnění působí blahodárně na naše klouby, šlachy a všechny fascie (pojivové tkáně, obaly svalů, kostí apod.). Vytváříme na ně jemný, ale dlouhodobý tlak a tím je postupně uvolňujeme. Působíme tak na všechno, co normálně často byť nevědomky opomíjíme.

Výdrž bez úsilí stimuluje i naši mysl – to kam směřujeme pozornost. Je to tedy i způsob, jak se propracovat k meditacím, i když se zatím necítíte na to si sednout do zkříženého sedu a meditovat. Pro někoho věc jednoduchá, pro druhého téměř nepřekonatelná. A to je na této praxi tak krásné a JINé, jak za co nejmenšího úsilí dosáhnout co největšího efektu.

Sečteno podtrženo, JIN je ideální pro všechny z nás, kteří svá těla denně vystavujeme jednostranným pravidelným pohybům. Pro ty z nás, kteří se chceme uvolnit, zklidnit, připravit na meditaci, nebo objevovat své limity s respektem k svému tělu.

No Comments Found